trarazendeelfaruessv

Esma Yüksel'in Kalbinden 35 Santimlik Tümör Çıkartıldı

Adana'da yaşayan Esma Yüksel'in (38) kalbinden 35 santimlik tümör çıkartıldı.

Karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastaneden bir sonuç alınamayınca çareyi Ankara'ya gitmekte bulan Yüksel, burada kalbinde tümör olduğunu öğrendi.

Ankara'daki doktorların ameliyat olması halinde öleceğini söyledikleri çaresiz kadın Adana'ya geri döndü. Esma Yüksel’e umut Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde görevli Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu’ndan geldi. Poyrazoğlu ve ekibi tümör'ü Yüksel'in kalbinden başarıyla temizledi.

Adana'da kalbinde 35 santimlik tümör bulunan genç kadının ameliyat olursan masada kalırsın sözlerine aldırış etmeyen ve ameliyat olan genç kadın sağlığına kavuştu.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi tıp tarihine geçecek bir operasyona imza attı. Seyhan ilçesinde yaşayan 38 yaşındaki Esma Yüksel’in kalbinden 35 santimetre büyüklüğündeki tümör çıkarıldı. Yüksel, karın ağrısı ve safra kesesi şikayetiyle hastaneye başvurdu. Gittiği doktorlardan ‘karın bölgende pıhtı var’ denilen Yüksel’in kalbi ise kontrol edilmedi. Yaşadığı sağlık sorununun tespit edilemeyip çözülememesi üzerine Yüksel, çareyi Ankara’daki hastanelerde aradı.

GÜNDELİK İŞLERİNİ YAPAMAZ HALE GELDİ
Hastalığı nedeniyle Esma Yüksel’in ayakları şişti ve gündelik işlerini yapamaz hale geldi. Bir süre sonra Yüksel’e ‘anjiyo’ olması gerektiği söylendi ardından kalbinin tümörlerle kaplandığı belirlendi. Doktorlar ameliyat olması halinde hayatını kaybedeceğini söylediği Yüksel’den dikkatli olmasını, kaza yapmamasını, kafasını bir yere çarpmamasını istedi. Kalp durdurulmadı.

Çaresizlik içinde Adana’ya dönen Yüksel’e umut Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde görevli Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu’ndan geldi. Tümörün karın bölgesinden başlayıp kalbin neredeyse tamamını kapladığını fark eden Doç. Dr. Poyrazoğlu, hastayı da motive ederek kısa sürede geniş kapsamlı bir cerrahi ekip kurdu. Esma Yüksel’in kalbi durdurulmadan önce karın bölgesindeki tümörler, ardından kalbi çevreleyen tümörler başarıyla temizlendi. Operasyonun, kalbin durdurulmadan yapılmış olması ve bu boyutta bir tümörün başarıyla temizlenmesi dünya tıp tarihine önemli bir detay olarak işlendi. Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu “Bizim yaptığımız araştırmada tüm dünyada sadece 3-4 yayından bahsediliyor. Vakayı yayınlayacağız. Esma da inşallah rahat bir şekilde hayatını sürdürecek. Kitleyi 3 parça halinde çıkardık. Parçaların toplam boyutu yaklaşık 35 santimetre” ifadelerini kullandı.