trarazendeelfaruessv

Serkan Bebek Açık Kalp Ameliyatıyla Hayata Tutundu

Serkan Bebek Açık Kalp Ameliyatıyla Hayata Tutundu.

Adana'da 2 ay önce doğan 2 kilo 700 gram ağırlığındaki Serkan Gençler Çukurova Hastanesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde kalbi delik olduğu anlaşılan 45 günlükken yapılan açık kalp ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

ADANA'da 2 ay önce 2 kilo 700 gram ağırlığında dünyaya gelen ve sürekli ağladığı için götürüldüğü Çukurova Hastanesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde 10 bin doğumda bir görülen kalp rahatsızlığı 'trunkus arteriozus' tanısı konulup, kalbi delik olduğu anlaşılan Serkan Gençler, 45 günlükken yapılan açık kalp ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Ayakkabıcılar Çarşısı'ndaki bir işyerinde ayakkabıcı kalfası olarak çalışan 26 yaşındaki Hakan Gençler'in 2 yıllık eşi ev kadını 24 yaşındaki Yıldız Gençler, geçen 13 Mart'ta Adana Kadın Hastalıkları ve Çocuk Hastanesi'nde 2 kilo 700 gram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya geldi. Doğum sonrası evlerine gelen Gençler çifti, 'Serkan' adını verdikleri bebekleri sürekli ağlayınca, yeniden aynı hastaneye gitti. Bu hastanede sarılık ve enfeksiyon tedavisi gören Serkan bebeğe, daha sonra 10 bin doğumda 1 görülen bir tür kalp rahatsızlığı olan 'trunkus arteriozus' tanısı konuldu. Aynı zamanda kalbi delik olduğu anlaşılan Serkan bebek, 45 gün boyunca tedavi gördükten sonra Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi'nde görevli Prof. Dr. Hakan Topaloğlu ve ekibi tarafından ameliyat edildi. Ameliyat sonrası 15 gün yoğun bakımda kalan Serkan bebek, sağlığına kavuştuktan sonra taburcu edildi.

 

'NORMAL İNSAN KALBİNE KAVUŞTU'
Serkan bebeğin tedavisiyle ilgili bilgi veren Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi servisinde görevli Prof. Dr. Hakan Topaloğlu, şunları kaydetti:

"Serkan bebeğin ender görülen bir hastalığı vardı. Normalde kalpten hem akciğerlere hem de sistemik organlara kan taşıyan iki büyük damar çıkmaktadır. Bu çocuk da ise dolaşımı sağlayan tek damar çıkmaktaydı. Tüm vücuduna ve akciğere giden damar tekti. Aynı zamanda kalbinde büyük bir delik vardı. Serkan bebeğin 45 günlükken ameliyatını yaptık. Herşey yolunda gitti. Yoğun bakımdan çıktı, bağlı olduğu makineden ayrıldı. Herhangi bir problemi yok. Şu anda normal bir insan kalbine kavuşturmuş olduk. Bu tip bir ameliyatı olup da yaşama tutunan insan sayısı genelde çok az oluyor. Böylesi bir ameliyat olup da yaşayan ilk çocuğumuz Serkan oldu. Onun ve bizim şansımız, becerimiz, herşeyin yolunda olması, bu sonucu getirdi. Daha önce böyle bir ameliyat yaptığım hastam vardı ve onu enfeksiyon sonucu kaybetmiştik. Bu ikinci vakamız ve herşey yolunda. İnşallah kaderi iyi olur."

'SESİNİ DUYDUK, ÇOK MUTLUYUZ'
Annesi rahatsız, babası da çalışmak zorunda olduğu için hastanede Serkan bebeğe bakan babaannesi 50 yaşındaki Fatmagül Gençler, torununun tedavi edildiği için çok mutlu olduğunu söyledi. Sürekli ağlayan bebeğin daha önce normal sesini hiç duymadıklarını anlatan Fatmagül Gençler, "Bebeğimiz doğduktan sonra sürekli ağlayınca Adana Kadın Hastalıkları ve Çocuk Hastanesi'ne götürdük. Sarılık olduğunu söylediler ve bir günde geçeceğini anlattılar. Sonra enfeksiyon kaptığını söylediler. Kalp uzmanları bakınca rahatsızlığı saptandı. Seyhan Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde kalp tedavisi gördü. Oradaki doktorlar bizi Balcalı Hastanesi'ne yönlendirdi. Bu hastanede de ameliyat ettiler. Çocuğumuza kavuştuğumuz için çok mutluyuz. Bugün bebeğimizin sesini duyduk çok daha mutluyuz" diye konuştu.

Sağlığına kavuşan Serkan bebek, hastaneden taburcu edilirken, rutin kontrollerden geçeceği açıklandı.