trarazendeelfaruessv

5 Yıllık Kalbi Türkiye'de Ömürlük Oldu

5 yıllık ömür biçilen doğuştan kalp hastası 9 yaşındaki Mısırlı kız çocuğu Gehad İstanbul'da sağlığına kavuştu. Küçük kız, şifayı ailesi ile geldiği Türkiye'de buldu.

Avrupa'daki tüm pediatrik kardiyoloji ekipleri tarafından değerlendirilen Gehad'a tek olumlu yanıt Universal Hastaneler Grubu'na bağlı Universal Alman Hastanesi'nden geldi.

Ailesinin ekonomik durumu Türkiye'ye gelişinin maliyetini bile karşılayamadığı için Mısır'da bir sosyal sorumluluk kampanyası düzenlenerek para toplandı. Gehad şifayı Türkiye'de buldu, 5 yıllık ömür biçilen kalbi şimdi ömürlük oldu. Kahire Üniversitesi Pediatrik Kardiyoloji hekimleri, 5 yıllık ömrü kaldığı düşünülen Gerad'ın dosyasını son bir umut Universal Alman Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji ve KVC ekibi ile paylaştı. Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, Prof Dr. Tayfun Güler, Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu ve Op. Dr. Mustafa Kemal Avşar'dan oluşan konsey vakayı değerlendirildi. Hastaneler Grubu, ameliyatın sosyal sorumluluk kapsamında gerçekleştirilmesi yönünde karar verdi ve Gehad İstanbul'a çağrıldı.

'Tüm Düzeltme Ameliyatı' ile Gehad'ın kalbindeki tüm sorunlar tek ameliyat ile tedavi edildi. Danadan alınan kalp zarıyla yeni bir damar oluşturmaya karar veren hekimler, ilk ameliyatta bozulan damarı yerine başarı ile dikti. Gehad'ın kalbindeki delikler kapatılarak, tünel oluşturuldu ve bozulan kalp kapakçığı başarıyla tamir edildi. Bu sayede kalbin iki tarafı da aktif ve sağlıklı olarak çalışmaya başladı.

Mısır'da ameliyat yapacaklar
Türkiye'nin pediatrik kardiyoloji ve KVC alanında içinde bulunduğu coğrafyanın referans merkezi olduğuna dikkatleri çeken Op. Dr. Mustafa Kemal Avşar, "Afrika, Arap ve Balkan ülkeleri ile sürekli temas içindeyiz. Her gün görüşlerimizi almak için yeni vaka raporları geliyor. Mısırla olan iyi ilişkilerimiz çerçevesinde oranın hekimleri ve sosyal güvenlik kurumu Mısır'da ameliyat yapmamız için bize davet gönderdiler. Şu anda Bakanlar Kurulu'nda görüşülüyor. Önümüzdeki günlerde ekip olarak Mısır'da ameliyatlara başlayacağız. Zor ameliyatlar için yurtdışına hasta yollayan bir ülke iken şimdi yurtdışından hasta kabul ediyoruz, bizler gidip ülkelerinde ameliyatlar yapıyoruz. Ülkemiz adına gurur duyuyoruz" dedi.

Kaynak: Yeni Şafak Gazetesi / 26 Temmuz 2012