trarazendeelfaruessv

Hayata Yeniden Gülümsedi

Adana'da, geçirdiği ameliyat sonrasında kalp damar yollarında enfeksiyon çıkınca tekrar ameliyat edilen İsmail Akın (59), hastaneye yurt dışından başka bir hasta için getirilen cihazla hayata döndü.

Emekli işçi Akın, 2 yıl önce aort kapağı ameliyatı geçirdi, ancak enfeksiyonun kana karışması sonucu durumu ağırlaşınca Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi (ÇÜTF) Balcalı Hastanesi'ne yatırıldı.

Akın, Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü'nde ikinci kez aort kapağı ameliyatı oldu. Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu ve ekibinin yaptığı ameliyat yaklaşık 9 saat sürdü.

Ameliyat başarılı geçti, ancak, hastanın kalbi 2 yıl süreyle enfeksiyon kaptığı için önceki haline dönmedi. Bunun üzerine hastaya, kalp-akciğer makinesi takıldı, gelişme olmadı.

Kalbin performansını arttırmak için kullanılan ilaçlar da etkili olmayınca, ÇÜTF Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kemal Salih'in onayıyla, hastaya 3 ay önce yurtdışından başka bir hasta için getirilen cihazla 'Yapay Dolaşım Sistemi' uygulandı.

Hastaya kasıklarından bağlanan cihazla, Akın'ın kalbi ve akciğeri dinlendirildi. 4 gün sonra yapılan tetkiklerde hastanın kalbi normal haline gelince, cihaz çıkartıldı.

Akın, cihaz sayesinde hayata yeniden bağlanırken, Prof. Dr. Salih, cihazın bölgede ilk defa kullanıldığını belirterek, "Hasta çok riskli durumdaydı. Biz ameliyatla her şeyi en iyi şekilde yapmıştık, ancak kalp normal seyrine dönmemişti. Son çare olarak bu cihazı kullandık ve hastayı yeniden hayata döndürdük" dedi.