trarazendeelfaruessv

Öğle Tatili 3 Saat Olsun

Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu, Çukurova bölgesinde özellikle dışarıda çalışanlar için öğle tatilinin 3 saat olarak uygulanmasını önerdi.

Kuzey Afrika’dan gelen sıcak havanın etkisi altına giren Çukurova bölgesinde sıcaklık rekoru kırılırken, uzmanlar peş peşe yaptıkları açıklamada sağlık sorunu bulunanları uyarıyor. Adana’daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu da son günlerde hava sıcaklığının mevsim normallerinin çok üzerine çıktığını bu durumun da insanın vücut ısısını yükselterek aşırı sıvı kaybına yol açtığına dikkat çekti. “ÖĞLE TATİLİ HAZİRAN-AĞUSTOS AYLARI ARASINDA 3 SAAT OLSUN”
Doç. Dr. Poyrazoğlu, olası sağlık sorunları nedeniyle özellikle dışarıda çalışanların öğle tatilinin Haziran-Ağustos ayları arasında 3 saat olmasını önerdi. Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu, aşırı sıcaklardan dolayı kişide oluşan sıvı kaybının sonrasında baş ağrısı, baş dönmesi, görme bozukluğu, bilinç kaybı, tansiyon düşmesi, bitkinlik, çarpıntı, halsizlik gibi çok geniş bulguların ortaya çıkabileceğini vurguladı. Kalp sağlığı açısından güneşe ve sıcağa maruz kalmayı çocuk ve erişkin olarak iki şekilde değerlendirebileceklerini anlatan Doç.Dr. Hakan Poyrazoğlu, şöyle dedi: “Aşırı sıcaklarda kalp krizi, ani beyin ve hipertansiyon rahatsızlıkları en fazla korkulan hastalık gruplarının başında gelir. Çocuklarda da kalbin hızı sıvı kaybına bağlı olarak artabilir. Kalp fonksiyonu yetersiz olan hasta daha da kötüleşebilir.” Erişkinlerde de bu durumun aynı şekilde seyredebileceğini kaydeden Doç. Dr. Poyrazoğlu, “Kalp kroner damarlarında darlık varsa sıcağa maruz kalmayla kalp krizi riski olasılığı normalden çok daha fazladır. Sıcak kalp krizini doğrudan tetikleyebilir, kalp kapağı hastalığı varsa nefes darlığı, bayılma ve yine kalp krizi gibi bir takım olumsuz vakalar ortaya çıkabilir” diye uyarıda bulundu.